Mając wieloletnie doświadczenie w pracy metodą L. Arutiunian, wprowadziłam następujące, podstawowe zasady w moim podejściu terapeutycznym:
Po pierwszym, dwutygodniowym etapie terapii, nie wymagam przesadnie wolnego tempa mówienia, gdyż nie ma to znaczenia dla efektywnego zakończenia terapii,a niepotrzebnie obciąża psychicznie i "czasowo" mówiacego oraz słuchającego.
Za brak oczekiwanych postępów w terapii nigdy nie obwiniam pacjentów.
Pacjent decyduje, na jakim etapie płynnego mówienia i wzmocnienia psychicznego, chce zakończyć terapię.
Informuję, że nie jest prawdą, że każdy przypadek jąkania można wyleczyć w 100%, ale jest prawdą, że nad prawie każdym jąkaniem można zapanować.
Nie każdej osobie dorosłej wystarczy rok pracy, aby mówić płynnie, większość potrzebuje ok. 3 lat. U dzieci płynna mowa stabilizuje się zazwyczaj w ciągu roku, nastolatki potrzebują nieco więcej tego czasu.
Nie ukrywam, jak wielu logopedów pracujących metodą Lilii Arutiunan, że może wystąpić nawrót jąkania, na przykład na skutek silnych, stresujących przeżyć, nawet po wielu latach płynnego mówienia.
Ktoś, kto ma świadomość możliwości wystąpienia nawrotu, po pojawieniu się objawów jakania nie pogrąża się w ponurych myślach, ani nie wpada w depresję, lecz wraca do początkowych ćwiczeń ze swojej terapii.
Terapię grupową w oparciu o metodę L. Arutiunian prowadzę każdego roku w okresie wakacji zimowych i letnich.
Dzieci przyjmuję od 7 roku życia, warunkiem jest umiejętność pisania. Rodzic dziecka zobowiązany jest do aktywnego uczestniczenia w terapii.
Zajęcia rozpoczynają się dwutygodniową, intensywną sesją terapeutyczną. Po jej zakończeniu, przez rok lub dłużej, raz w miesiącu, odbywają się jednodniowe, warsztatowe spotkania uczestników terapii. Grupa, która rozpoczyna leczenie liczy 6 lub 7 osób. Dołączają do niej osoby, które są w trakcie terapii lub też ją zakończyły, ale chcą pomóc innym a zarazem i sobie samym.
Wciąż poszukuję nowych, skuteczniejszych i łatwiejszych sposobów eliminowania symptomów jąkania.